ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում:
Ազգային ժողովի փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողին «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագրին օժանդակելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Սիրիայում Թուրքիայի կողմից իրականացված ռազմական գործողություններին: Այս համատեքստում Վահե Էնֆիաջյանը հետաքրքրվել է այդ գործողություններից տուժած 300.000 փախստականների ճակատագրերով եւ ՄԱԿ-ի ձեռնարկած քայլերով:
Շոմբի Շարփը նշել է, որ ՄԱԿ-ը հետեւում է Սիրիայի շուրջ զարգացումներին եւ որ վերջինս իր հիմնական մանդատի շրջանակներում պատրաստ է օժանդակելու ՀՀ կառավարությանը Հայաստան ժամանող փախստականներին միջազգային պաշտպանվածություն եւ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հարցում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ կողմերը կարեւորել են խնդրի կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով լուծումը:
Խորհրդարանի փոխնախագահը հետաքրքրվել է Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներում ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերից:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը նշել է, որ կառույցի զարգացման ծրագիրը շարունակում է աջակցությունը, մասնավորապես, Տավուշի մարզի գյուղական համայնքներին:

25 октября вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с Постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.
Приветствуя гостя, В.Энфиаджян подчеркнул эффективную работу офиса ООН в Армении во всех сферах.
Вице-спикер НС поблагодарил Постоянного координатора ООН за содействие четырехлетней программе “Современный парламент – современной Армении”.
Коснувшись миссии ООН в Армении, Шомби Шарп заверил, что структура готова помогать парламенту в усилении его возможностей и оказании содействия в реализации реформ в различных сферах.
В ходе встречи затронута военная операция Турции в Сирии. В этом контексте В.Энфиаджян поинтересовался судьбами пострадавших вследствие военных действий  300.000 беженцев и предпринятыми ООН шагами.
Шомби Шарп отметил, что ООН следит за развитиями вокруг Сирии и в рамках своего мандата он готов содействовать Правительству РА в оказании международной защиты и гуманитарной помощи прибывающим в Армению беженцам.
Обратившись к НК-конфликту, стороны подчеркнули важность урегулирования проблемы в формате сопредседательства МГ ОБСЕ.
Вице-спикер НС поинтересовался программами, осуществляемыми ООН в приграничных общинах Армении.
Постоянный координатор ООН в Армении отметил, что программа развития структуры продолжает помогать, в частности, сельским общинам Тавушской области.